Shaping Europe - online esemény az EPAS junior nagykövetek számára

2024. november 29-én az Európai Parlament luxemburgi, bolgár és magyar Kapcsolattartó Irodái közösen rendezték meg a „Shaping Europe” című online eseményt.

Az online találkozó az Európai Parlament Nagykövet Iskola (EPAS) programjában részt vevő diákokat szólította meg, akiknek lehetőségük nyílt fontos uniós témákat megvitatni európai parlamenti képviselőkkel.

Az eseményen országonként 12 junior nagykövet vett részt, továbbá mindhárom résztvevő országból egy-egy európai parlamenti képviselő is csatlakozott a beszélgetéshez: Marc Angel (S&D), Gerzsenyi Gabriella (EPP) és Ilhan Kyuchyuk (Renew). A diákok vegyes csoportokban megvitatták egymással az európai parlamenti képviselők által előzetesen feltett három kérdést, majd lehetőséget kaptak arra, hogy megoldási javaslataikat a képviselők elé terjesszék.

Elsőként a környezet- és klímavédelem témakört vitatták meg, ahol a diákok hangsúlyozták, hogy mennyire fontos, hogy egyensúly legyen  a gazdasági növekedés és az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésére irányuló fenntartható fejlődési politikák között. A vita során rámutattak, hogy hogy Európának szüksége van arra, hogy a munkavállalókat bevonja a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos új munkaerőpiacba, miközben megőrzi versenyképességét. Gerzsenyi Gabriella (EPP) felhívta a figyelmet, hogy a megoldások keresésekor figyelembe kell venniük a regionális különbségeket, és ösztönözni kell a zöld technológiákba történő beruházásokat.

A második témakör a jogállamiság kérdésére összpontosított. A diákok javasolták az aktív állampolgárság népszerűsítését a tanórák keretein belül. Továbbá fontosnak gondolták a jogállamiság szigorúbb felügyeletét a tagállamok között, melynek megszegésére véleményük szerint szigorúbb szankciókra is szükség van. Ennek érdekében a diákok között egy olyan javaslat született, amely az igazságszolgáltatási rendszer nemzeti és európai szintű modernizálását és digitalizálását célozza. A témában Ilhan Kyuchyuk (Renew) osztotta meg álláspontját, miszerint a stabil jogrendszer növeli a tagállamok közöti bizalmat.

Végezetül foglalkoztak a jogállamiságon alapuló szociális Európa szükségességével, ahol kiemelték a férfiak és nők közötti bérszakadék problémáját, az uniós tagállamok minimálbérei közötti jelentős különbségeket, valamint az egyre gyakrabban megjelenő gyűlöletbeszédeket. A diákok javasolták a bérszabályozás javítását az EU-ban, a minimálbérre vonatkozó irányelv átültetését, továbbá azt is, hogy az offline jogellenes tartalmak online is jogellenesek legyenek. A Témában a luxemburgi képviselő, Marc Angel (S&D) osztotta meg véleményét, aki hangsúlyozta az egyenlőségközpontú unió megteremtésének fontosságát, amely a társadalmi egyenlőtlenségek felszámolására törekszik.